Godziny pracy Pogotowie kanalizacyjne tel.502-220-475
Pn-Pt 6-22, Sb 7-16, pozostałe - awaryjnie

Dlaczego czyszczenie kanalizacji warto powierzyć profesjonalistom?

serwis icon

Regularne czyszczenie kanalizacji to czynność, dzięki której jej funkcjonowanie nie zostaje utrudnione lub w najgorszym przypadku całkowicie niemożliwe. Choć świadczymy profesjonalne usług z zakresu udrożniania i czyszczenia kanalizacji wiemy, że nasi klienci często próbują swoich sił samodzielnie. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że nie zawsze przebiega to zgodnie z zakładanym planem, a skutki tego bywają uciążliwe i kosztowne. Na czym polega czyszczenie kanalizacji? Co może się stać, jeśli będzie się to robić w sposób nieumiejętny?


Proces czyszczenia kanalizacji


Kanalizację warto poddawać czyszczeniu systematycznie. Tylko dzięki temu można uniknąć poważniejszych awarii i regularnie poprawiać pracę nie tylko rur kanalizacyjnych gospodarstw domowych, ale również studzienek, oczyszczalni ścieków oraz szamb. Dodatkowo sprawnie działająca kanalizacja to przede wszystkim komfort – nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a woda spływa odpowiednio szybko.


Czyszczenie kanalizacji odbywa się przy użyciu jednej z dwóch metod. Pierwsza to technika mechaniczna, podczas której wykorzystuje się specjalną spiralę. Jej obrotowy ruch pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Z uwagi na ograniczone możliwości spirala stosowana jest w przewodach wewnątrz obiektów. Sprawdza się do czyszczenia odpływów zlewów, brodzików, wanien i toalet.


Meto ciśnieniowa wymaga zastosowania specjalnego sprzętu, który najczęściej jest wyposażeniem pojazdów typu WUKO. Polega na czyszczeniu rur wodą pod bardzo dużym ciśnieniem, która wprowadzana jest za pomocą węża ze specjalną głowicą. Jest niezwykle skuteczna do czyszczenia szamb, oczyszczalni i rur kanalizacyjnych na zewnątrz budynków.


Dlaczego samodzielne czyszczenie kanalizacji jest ryzykowne?


Choć w sieci można znaleźć mnóstwo podpowiedzi, jak samodzielnie wykonać czyszczenie kanalizacji, warto sprawę zlecić specjalistom. Dostępna w wielu sklepach spirala jest narzędziem, które nieumiejętnie używane może jeszcze bardziej zatkać kanalizację, a nawet doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia rur. Konsekwencje tego są zazwyczaj niezwykle kosztowne i zdecydowanie droższe niż cena usługi czyszczenia kanalizacji przez profesjonalistów. Nie oznacza to, że użytkownik kanalizacji nie może nic zrobić. Prawidłowe korzystanie z kanalizacji jest niezwykle skuteczne w unikaniu zatorów. Choć czynników wpływających na zatykanie się rur kanalizacji jest wiele, to stosowanie się do zaleceń, czyli niewrzucanie resztek jedzenia, chusteczek nawilżonych czy stosowanie siatek w odpływach zatrzymujących włosy, da bardzo dobre rezultaty.


Jak często należy czyścić kanalizację?


Wielu użytkowników zleca czyszczenie kanalizacji dopiero wtedy, gdy dojdzie do zatoru. Warto jednak stosować profilaktykę i zamawiać tę usługę regularnie. Co oznacza regularnie? Najlepszym rozwiązaniem chroniącym użytkowników przed nieprzyjemnymi zapachami i awariami jest czyszczenie kanalizacji raz w roku.