Godziny pracy Pogotowie kanalizacyjne tel.502-220-475
Pn-Pt 6-22, Sb 7-16, pozostałe - awaryjnie

Czy naprawa kanalizacji to duży koszt

Czy naprawa kanalizacji to duży koszt

Instalacja kanalizacji to podstawowy system usprawniający pozbycie się nieczystości powstałych w wyniku funkcjonowania człowieka w budynkach. Niestety z uwagi na złożony charakter takiej instalacji może dojść do jej awarii. Najczęstszym problemem, uniemożliwiającym dalsze wykorzystywanie kanalizacji, to zapchanie rur odpływowych lub zapchanie w głębszych odcinkach systemu. Przy powstaniu awarii pojawia się pytanie: czy naprawa kanalizacji dużo kosztuje? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Z jakich powodów najczęściej dochodzi do awarii instalacji kanalizacji

Kanalizacja najczęściej ulega awarii w wyniku zatorów, które tworzą się w poszczególnych odcinkach instalacji. W gospodarstwach domowych najczęściej rury zostają zapychane przez odpadki kuchenne w formie resztek jedzenia czy nagromadzonego tłuszczu. Awaria jest także możliwa, jeśli wykonawcy systemu błędnie ustawią spadek w odpływowych rurach. Niedostateczny kąt nachylenia może spowodować pozostawienie odpadów w rurach. Poważna awaria w wyniku odpadków gospodarczych może mieć miejsce, jeśli zlew znajduje się zbyt daleko pionu kanalizacyjnego. Oczywiście problem, problemowi nie jest równy. Mniejsze zatkania dotykające samych odpływów można samemu zniwelować, jednak większe awarie wymagające użycia specjalistycznego sprzętu hydraulicznego.

Czy naprawa kanalizacji jest droga?

Instalacja kanalizacji to złożony system, który pozwala przenieść wszelkie nieczystości, powstające w czasie eksploatacji budynku, nie tylko mieszkalnego. Dlatego każdą awarię należy rozpatrywać indywidualnie. Tak naprawdę cena za czyszczenie kanalizacji jest uzależniona od stopnia zaawansowania problemu. Jeśli problemem jest udrożnienie głębszego odcinka kanalizacji, to trzeba się liczyć z kosztem od 300zł. Jeśli problem jest związany z prawidłowym funkcjonowaniem pompy ściekowej, wtedy trzeba liczyć się z większymi kosztami. Niektóre nieprawidłowości w funkcjonowania instalacji kanalizacji wymagają użycia specjalistycznej kamery – taka usługa kosztuje od 400 zł. Ostateczne ceny należy uzgodnić z firmą hydrauliczną. W przypadku problemów z kanalizacją warto jednak postawić na jakość, wzywając specjalistyczną firmę, która za nieco ponad przeciętną opłatą naprawi system i podpowie, jak w przyszłości uniknąć podobnych problemów.

Czy można samemu naprawić kanalizację?

Jest to możliwe, jedynie w przypadkach niedużych zatorów pojawiających się bezpośrednio przy odpływach. Wtedy warto zastosować dobrze znany domowy roztwór składający się z wody, sody oczyszczonej i octu. Większe problemy pojawiające się w głębszych odcinkach systemu kanalizacji wymagają konsultacji z fachowcami, dysponującymi profesjonalnym sprzętem.