Godziny pracy Pogotowie kanalizacyjne tel.502-220-475
Pn-Pt 6-22, Sb 7-16, pozostałe - awaryjnie

Co oznacza termin WUKO?

Co oznacza termin WUKO

Nieprzerwana praca instalacji kanalizacyjnej wymaga regularnego czyszczenia. Nawet jeśli korzystamy z niej prawidłowo, to znaczy nie wrzucamy do muszli toaletowej artykułów higienicznych i nie spłukujemy w odpływie resztek jedzenia, wewnątrz rur może powstawać osad. Wraz z upływem czasu światło rury będzie się zmniejszać, a woda odpływać z coraz większą trudnością. Na ratunek przybywa usługa czyszczenia kanalizacji, którą opiszemy w tym artykule. Jest to metoda hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji przy użyciu pojazdu typu WUKO. Na czym polega?


Metoda hydrodynamiczna czyszczenia kanalizacji


WUKO to potocznie nazywany samochód specjalistyczny, który ma zamontowane zabudowy ciśnieniowe służące do hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji i udrożniania rur. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska – metoda ta nie wymaga stosowania silnych środków drażniących, a jedyne co jest niezbędne to użycie wody podawanej pod wysokim ciśnieniem.


Jak przebiega proces czyszczenia kanalizacji metodą hydrodynamiczną? Do instalacji bądź sieci kanalizacyjnej wprowadzany jest wąż, na końcu którego założona jest specjalna dysza. Dobór rodzaju węża oraz dyszy uzależniony jest od rodzaju instalacji, jej średnicy, a także rodzaju zabrudzenia. Wąż połączony jest z pompą ciśnieniową zamontowaną na pojeździe. Woda podawana z pompy przepływa przez wąż pod wysokim ciśnieniem, w wyniku czego z dyszy wydobywa się strumień wody pod wysokim ciśnieniem, osiągającym poziom od 170 do nawet 200 bar. Przepływ wody może wynosić nawet 500 l/min, w zależności od użytego pojazdu. Tak silne uderzenie strumienia wody kierowane na ściany kanalizacji prowadzi do odrywania się i rozbijania zanieczyszczeń. Strumień prowadzi je w kierunku studni rewizyjnej, skąd zanieczyszczenia mogą być zassane z powrotem na zbiornik. Metodą tą możemy odzyskać zużytą wodę i ponownie wykorzystać ją do dalszego czyszczenia kanałów kanalizacyjnych – jest to tzw. recykling.


Nie wszystkie pojazdy posiadają na swym wyposażeniu tego typu technologię. Sprawdza się ona bardzo dobrze w miejscach gdzie nie ma możliwości poboru wody, a niezbędne jest doprowadzenie kolektora do stanu używalności zgodnego z projektowanym przepływem.


Jakie są zalety metody ciśnieniowej przy użyciu pojazdu typu WUKO?


Jedną z największych zalet metody ciśnieniowej WUKO jest jej skuteczność. Sposób czyszczenia kanalizacji można wykorzystać w przypadku rur o dowolnej średnicy tworzących instalacje sanitarne i deszczowe. Najczęściej technika hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji wykorzystywana jest do czyszczenia sieci kanalizacyjnych o większych średnicach rur, jednak istnieje możliwość zastosowania urządzeń mobilnych, które udrożnią rury wewnątrz obiektu. Aktualnie producenci węży do czyszczenia kanalizacji wyprodukowali węże dedykowane do mniejszych średnic rur, jednakże możliwość użycia ich zależna jest od warunków technicznych instalacji jaka znajduje się u klienta.


Dysze czyszczące w metodzie czyszczenia kanalizacji przy użyciu pojazdu typu WUKO


Wąż doprowadzający wodę na zakończeniu ma dokręcaną wymienną dyszę, której kształt i rozmiar dopasowuje się do rodzaju instalacji, typu osadów oraz miejsc zatoru. Każdy rodzaj dyszy sprawdza się w innych warunkach. W zależności od potrzeb wybiera się dyszę z której woda może wypływać rotacyjnie lub punktowo. W połączeniu z wysokim ciśnieniem i odpowiednim kątem wypływu strumienia wody rozbijane są nawet stare osady wapienne, zalegający piasek, tłuszcz i kamień moczowy. Odpowiednio dobrana dysza usunie zatory powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania kanalizacji, w tym resztki jedzenia i chusteczki nawilżone.


Na jakich pojazdach montuje się pompy do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji?


Zabudowy ciśnieniowe zamontowane na pojazdach typu WUKO montuje się najczęściej na dwóch rodzajach pojazdów – samochodach ciężarowych i mniejszych autach, typu bus. Oba typy pojazdów mają swoje zadania do spełnienia. WUKO na pojazdach ciężarowych wykorzystywane jest do usuwania dużych awarii zlokalizowanych przy zakładach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej. Nie oznacza to, że ciężarówka WUKO nie może pojechać do zgłoszenia domu prywatnego. Kluczowym wymogiem wykorzystania tak dużego pojazdu jest średnica rury oraz miejsce potrzebne do manewrowania. Tam, gdzie są wąskie uliczki lub posesja przed domem uniemożliwia wjazd samochodu ciężarowego, zastosowanie znajdują mniejsze pojazdy.


Czy są alternatywne metody?


Firmy specjalizujące się w czyszczeniu kanalizacji wykorzystują różne techniki – opisaną wyżej metodę ciśnieniową, ale również metodę elektromechaniczną, a także mechaniczną. Nie można powiedzieć, że są to dla siebie alternatywy, wykorzystywane zamiennie. Metoda elektromechaniczna polega na wykorzystaniu spirali, która ruchem obrotowym udrażnia rury. Stosowana jest przede wszystkim do czyszczenia instalacji wewnętrznej i pionów kanalizacyjnych. Poziomy kanalizacyjne od budynków do szamb lub studzienek czyści się głównie metodą ciśnieniową na samochodzie typu WUKO. Za pomocą pojazdów typu WUKO wykonuje się czyszczenie sieci kanalizacyjnych jeszcze przed odbiorem technicznym instalacji, ale również oczyszcza się rurociąg użytkowany, tak aby przywrócić w sieci projektowany przepływ ścieków. Metoda znajduje zastosowanie również w czyszczeniu studzienek, zbiorników, przepompowni ścieków, a także udrażniania podejść i wpustów ulicznych.