Godziny pracy Pogotowie kanalizacyjne tel.502-220-475
Pn-Pt 6-22, Sb 7-16, pozostałe - awaryjnie

Zatkana toaleta - jak temu zapobiec?

Zatkana toaleta - jak temu zapobiec?

Co tu ukrywać? Największą zmorą domowników jest zapchana toaleta. Nie ma również konieczności nadmiernie rozpisywać się, czym ta awaria się objawia. Każdy kto doświadczył tego przykrego zdarzenia wie, czym ono się charakteryzuje. Czy można zapobiec zapchaniu toalety?

Spis treści:

1. Korzystaj z umiarem

2. Pierwsza linia obrony

3. Sprawdzony sposób. Zawsze pod ręką

4. Profilaktyka przede wszystkim

Korzystaj z umiarem

Wszelkie zapchania toalet, umywalek, odpływów wanien należą do najczęstszych tego typu awarii. Wynika to ze specyfiki montażu tych urządzeń. Odpływy to zazwyczaj znacznie cieńsze odcinki rur, czasem pełne różnego rodzaju kształtek: trójników, kolanek, czy syfonów. A wszędzie tam, gdzie załamuje się droga do odprowadzania nieczystości, istnieje większe ryzyko wystąpienia awarii. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę co wrzucamy do toalety czy umywalki. Nagromadzenie papieru, włosów w odpływach i innych podobnych zanieczyszczeń, może szybko utworzyć zator. W skrajnych przypadkach przyczynami awarii mogą być wady powstałe już na etapie budowania przyłącza. W takim przypadku konieczna będzie inspekcja video odcinków rur.

Pierwsza linia obrony

Przezorny gospodarz powinien mieć w swoim arsenale przynajmniej dwa oręża do usuwania zapchań. Pierwszy sposób to szeroko dostępne środki chemiczne. Jednak przy ich użyciu należy zachować szczególną ostrożność. To często silnie reagujące granulaty, które mogą szkodzić zdrowiu. Jednak właśnie te środki stoją na pierwszej linii frontu i w większości przypadków są wystarczająco skuteczne.

Szukasz fachowej pomocy? Skorzystaj z naszych usług.

Sprawdzony sposób. Zawsze pod ręką

Kiedy chemia nie wystarcza, w grę wchodzi spirala do rur, bardziej znana jako "żmijka". To jeden z najstarszych sposobów na udrażnianie rur. Spirala sprawdzi się w przypadku, kiedy zapchanie wystąpiło w odcinku o większej średnicy i na odcinku oddalonym od odpływu. Domowe "żmijki" są jednym z tańszych i skutecznych narzędzi do czyszczenia mechanicznego. W skrajnych przypadkach zachodzi konieczność użycia spirali zasilanej elektrycznie, generującej większą moc niż praca mięśni. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów.

Profilaktyka przede wszystkim

Niezależnie od częstotliwości awarii występujących w okolicach urządzeń sanitarnych, najważniejsza jest profilaktyka. Raz na jakiś czas przyda się dokładne czyszczenie syfonów czy kratek. Pierwsze symptomy nadchodzącej katastrofy można łatwo zdiagnozować. Nienaturalne wiry, zbyt długo spływająca woda, to pierwsze sygnały ostrzegawcze.